רואה חשבון טל שיבר

מאמרים

איך מעריכים שווי חברה או עסק?

בעסקים שונים מצויים דוחות המעניקים נתונים שונים אודות הכנסות, תזרים המזומנים, התחייבויות עסקיות וגם נכסים. למרות זאת, אין זה עניין של מה בכך, להכין הערכת שווי עסק. כדי להבין איך מעריכים שווי חברה ומדוע הערכת שווי חברה איננה דבר פשוט כדאי להזכיר בקצרה את המונח מוניטין.

הערכת שווי חברה או עסק

יש מגוון מצבים שבהם יש צורך לבצע הערכת שווי עסק או חברה. מקרה לדוגמא הינו מצב שבו שני עסקים רוצים להתמזג. בעסקה זו יכולים לעבור ידיים גם מזומנים וגם מניות, אגרות חוב וכו'. אך מבלי לבצע הערכת שווי עסק לא ניתן לבצע את העסקה בצורה נאותה. בנוסף, הערכת שווי מוניטין חברה, הערכת שווי כולל, הערכת שווי מוניטין אישי ובכלל, הערכת שווי של עסק, גם הערכת שווי של עסק קטן, נדרשים גם כאשר יזם מבקש למכור חברה שברשותו.

הערכת שווי עסק

למי נכון לבצע הערכת שווי חברה ומוניטין?

לביצוע הערכת שווי חברה ומוניטין זהה לשיטת הערכת שווי חברות ולעיתים יש צורך במצבים נוספים. למשל, הערכת שווי חברה עשויה להידרש גם כאשר מבצעים פירוק של שותפויות. הערכת שווי מוניטין אישי או הערכת שווי של עסק עשויים להיות חלק מפירוק של חברה שנסגרת. בנוסף, הערכת השווי עשויה להיות חלק לא רק מפיצול חברה לכמה חברות אלא גם מתהליך של ארגון מחדש, הכנסת שותפים, הנפקה בבורסה, מיזוגים ורכישות.

הערכת שווי של חברה או עסק ייתכן שיידרש במקרים כאלה ואחרים לצורך חוות דעת כלכלית לבית המשפט, למשל במקרים של קנייה של נכס או מכירה של עסק, השקעה רב חשיבות במניות ועוד. קיימות הערכות שווי שונות שעוסקות בסוגים שונים של חישובים, מבין שיטות החישוב העיקריות הינם כוללות את שיטת הון תזרים המזומנים, שיטת מכפיל הרווח ושיטת הערכת הנכסים.

כל מקרה לגופו השיטה הנכונה נבחרה בעבורו, חשוב לדעת: להערכת שווי של חברה או עסק היא מוגדרת כהערכה בלבד, הערכה זו מבוססת על תחזיות שלא בהכרח יתממשו, על נתונים ספציפיים שנבחרו לעומת אחרים שאינם מקבלים את הביטוי ולפעמים עונה חיוב עבר אינטרס של אחד מהצדדים המעורבים. לכן, נכון וצריך לפנות לביצוע וחישוב הערכה רק אצל יועצים שמוסמכים לכך, המשתפים פעולה במידת הצורך עם נציגי חברות הרלוונטיות ועם בעלי עניין אחרים. נכון לערוך בדיקה והערכה מקיפה, יסודית ורצינית תוך שמירה על החיסיון הנדרש. תמיד איש מקצוע שיש לו השכלה פיננסית במכללה או באוניברסיטה ומסוגל לתת תמונה אמינה, מדויקת ומפורטת ככל האפשר שיודע ומכיר את העסק, את אופיו ומגוון הפעילויות השונות שלו במגזר העסקי הפרטי והציבורי שסיפק ככול הניתן את התמונה המלאה של שווי החברה והעסק.

הערכת שווי מוניטין - מה כולל?

הערכת שווי מוניטין חברה מבקשת להעניק ערך מספרי לנכס מאוד משמעותי אך לא חד משמעי. לכך ניתן להוסיף גם הערכת שווי מוניטין אישי של בעל תפקיד בכיר. יש לציין כי גם שערוך של נכסים שונים ואף מהותיים של העסק עשוי להיות מורכב ולהצריך תחשיבים מאוד מפורטים. אם יש לכם צורך בביצוע הערכת שווי חברה פרטית, פנו למומחה.

הערכת שווי מוניטין אישי - למי זה מתאים?

רו"ח טל שיבר מעמיד לרשותכם יכולת מקצועית גבוהה בביצוע הערכת שווי עסק קטן. מאחוריו, הכנת סקירות והערכות שווי מקיפות, לפי מגוון שיטות מקובלות תוך מתן פירוט ניכר וביאורים. הערכת שווי של עסקים לצרכי מיזוגים, רכישות, פירוקים, להוצאה לפועל. הערכת שווי מוניטין חברה וכן הערכת שווי של עסק עשויים להיות גם חלק מהסדר או בוררות זוגית, כאשר בני זוג נפרדים ויש צורך לבצע איזון משאבים וזכויות.

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו 072-330-8308

    Call Now Button