רואה חשבון טל שיבר

מאמרים

בדיקה פיננסית לפני קניית עסק

רכישת עסק חדש היא משימה מורכבת אליה יש להתייחס במקצועיות יתרה. אין ספק כי כל עסק מתומחר באופן שונה (בהתאם לקריטריונים נקודתיים המאפיינים אותו) ולשם כך, יש לשכור את שירותיו של בעל מקצוע מוביל בשוק, אשר התמחותו, או תת ההתמחות שלו, היא בדיקת כדאיות כלכלית לעסק. אז מהי בעצם בדיקת כדאיות כלכלית, מי מבצע אותה וכיצד מבצעים אותה? על שאלות אלו ושאלות נוספות במאמר הבא.

בדיקת כדאיות כלכלית לעסק, ברמת המאקרו, היא הערכה אודות מיזם עסקי ספציפי, לרבות הסיכונים והסיכויים של המיזם העתידי. את בדיקת הכדאיות מבצעים על פי רוב, לקראת פתיחת עסק או מיזם חדש ו/או טרם חדירה אל תחום פעילות חדש ו/או טרם קנייה של עסק קיים.

בדיקה פיננסית לפני קניית עסק
בדיקה פיננסית לפני קניית עסק (צילום:shutterstock)

למה חשוב לערוך בדיקת כדאיות כלכלית?

ככל ואתם שוקלים להיכנס אל מסע בו את מקימים מיזם עסקי חדש, עליכם לקחת בחשבון כי ישנם לא מעט מאפיינים ומידעים מוסתרים מתחת לפני השטח. פעמים רבות יזמים ממהרים להקים מיזם על בסיס הגשמת חלומות, שאינם עומדים בקו ישיר עם המציאות ועל כן יש לעצור לרגע את "ההתלהבות" ולהקים מיזם בשיקול דעת, תוך בחינת כדאיות הכלכלית. חוסר בבדיקת כדאיות כלכלית, יוצר מציאות בה עסקים חדשים לא מצליחים לשרוד את השנים הראשונות ונאלצים לסגור את בית העסק. היה ואתם לא מצליחים, או לחילופין אין בידיכם את הכלי לביצוע כדאיות של פתיחת בית העסק, חשוב לפנות לבעל מקצוע המתמחה בתחום.

כיצד עורכים את הבדיקה הכלכלית?

כאמור, לפני פתיחה של עסק חדש, יש לשערך את הפעילות העסקית העתידית של בית העסק וזאת אל מול ההשקעה הצפויה בו. בדיקת כדאיות נחלקת לשניים, מהצד האחד היא בדיקה שמבצעים לעסק קיים אותו רוצים לרכוש ומהצד השני, זוהי בדיקה שמבצעים לפני שמקימים עסק מהיסוד – חדש לגמרי. הבדיקה הלכה למעשה, תבחן האם שווה לפתוח עסק חדש / לרכוש עסק קיים במחיר המבוקש.

בדיקה מקצועית תצליח לנבא האם העסק יצליח, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. עוד הכדאיות תצליח למקד את קהל היעד של בית העסק ובאותה המידה תצליח הכדאיות לקבוע האם העסק יצליח לגדול, האם הוא יקבל מימון מגופים שונים (ציבוריי / פרטיים) ועוד. בדיקת הכדאיות המקיפה, תאפשר לבעל העסק להסתייע בנתונים שנחשפו וזאת על מנת לבסס את ההחלטות העסקיות שלו.

לסיכום : על מנת לפתוח עסק שיצליח לשרוד את השוק הישראלי, נכון להשקיע מחשבה ולבצע את הכדאיות הכלכלית. יש לקחת בחשבון כי דילוג על כדאיות כלכלית, עלולה לגרום לבית העסק לפשוט את הרגל בטרם עת ולהפסיד את ההשקעה הראשונית בו וחבל. לחלומות שלכם יש מקום וראוי להוציא אותם אל הפועל אך חשוב לעשות זאת במקצועיות ובקפדנות.

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו 054-945-7011

    Call Now Button