רואה חשבון טל שיבר

מאמרים

אקטואר פיננסי

אקטואריה (ניתוח סיכונים) הינו תחום מדעי העושה שימוש בטכניקות ונוסחאות מתמטיות וסטטיסטיות לצורך פתרון סוגיות כלכליות בהם משולבים מרכיבים של חוסר וודאות. תחום מדעי זה מיושם במספר תחומים עיקריים וביניהם: תחום ביטוחי החיים, קרנות הפנסיה וביטוחי הבריאות, תחום ביטוחי הרכוש ותחום הפיננסים.

מהי אקטואריה פיננסית?

אקטואריה פיננסית היא למעשה תחום ידע העוסק בתהליכי מיפוי, חיזוי, מדידה וניהול סיכונים פיננסיים. תחום זה מיושם למטרות פיננסיות כאלו ואחרות כגון: ניתוח סיכוני השקעות וסיכונים תפעוליים, ניתוח סיכוני שוק וסיכוני אשראי ופעולות ניתוח נוספות בתחום הפיננסי הנחוצות בין היתר לצרכי הערכת שווי עסקים וחברות, בחינת כושר פירעון חובות, כימות נזקים כספיים בתחום הפיננסי – עסקי וכדומה.

תחום מקצועי זה זוכה בשנים האחרונות לתשומת לב מרבית מצד מנהלי ארגונים וחברות וזאת לנוכח העובדה שמרבית החברות בעידן המודרני חשופות לסיכונים שונים בתחום הפיננסי. מטרת האקטואריה הפיננסית היא להוביל לשיפור מתמיד של הביצועים הפיננסים של החברה, וכל זאת תוך מניעת הפסדים בלתי צפויים התלויים במגוון רחב של סיכונים, מסיכוני שוק וסיכוני אשראי ועד לסיכונים תפעולים הנגרמים משלל סיבות שונות.

תחום האקטואריה הפיננסית בישראל הינו תחום עיסוק חדש יחסית והוא התפתח עקב השפעות הגלובליזציה על השוק המקומי ועקב התנאים הרגולטורים עימם נדרשים להתמודד חברות ישראליות הנסחרות בבורסות העולם וכלל המוסדות הפיננסים הפעולים בישראל.

מרבית האקטוארים הפיננסים בישראל, עוסקים במתן שירותי ייעוץ חיצוניים לחברות ביטוח, בתי השקעות והמערכת הבנקאית, כאשר המיעוט המספרי של כלל העוסקים בתחום האקטואריה הפיננסית בישראל, הוביל לכך שיותר ויותר חברות ישראליות שוכרות את שירותים של אקטוארים פיננסיים בינלאומיים המספקים שירותי ייעוץ בתחום האקטואריה הפיננסית לחברות ותאגידים מסביב לעולם.

חשוב לדעת: הדרישות הרגולטוריות המונהגות במדינת ישראל, מחייבות את המערכת הבנקאית, חברות הביטוח וכלל החברות הציבוריות למנות מנהל סיכונים במעמד של חבר הנהלה. לפיכך, קיים הכרח במינויו של אקטואר פיננסי הכפוף לממונה עליו בארגון או בחברה (ברוב המקרים הוא כפוף לסמנכ"ל הכספים בחברות הציבוריות), כאשר במערכת הבנקאית ובחברות הביטוח, קיים תפקיד עיסוק ייעודי לתפקידו של האקטואר.

תחומי התמחות של אקטואר פיננסי בינלאומי

מקצוע האקטואר הפיננסי מצריך ידע רב תחומי במגוון רחב של נושאים ותחומים פיננסיים, וביניהם: תורת המימון, תחום האקונומטריקה ותחום הסטטיסטיקה, וזאת לצד היכרות מעמיקה עם המודלים השונים להערכות שווי וניתוח סיכונים לצד היכרות עם מוצרים ושווקים פיננסיים ברחבי העולם. ברוב המקרים, אקטואר פיננסי הינו בעל תואר שני במנהל עסקים המתמחה בעולמות המימון והערכת שווי תאגידי, וזאת לצד התמחות בהערכות שווי מימון כמותי ותחומי מידול פיננסי וכלכלי נוספים.

לפני מספר שנים הוקמה בישראל לשכת מעריכי השווי והאקטוארים הפיננסיים (IAVFA) האמונה בין היתר על הסדרה של תחום הערכות השווי של עסקים ותאגידים וזאת לצד הסדרת תחום האקטואריה הפיננסית בישראל.

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו 054-945-7011

    Call Now Button