רואה חשבון טל שיבר

מאמרים

ניהול תזרים מזומנים

אתם בעלים גאים של עסק עצמאי? מעולה! בדיוק עבורכם הכנו את הכתבה הזו. ניהול תזרים מזומנים נכון הוא אחד הכלים החשובים בניהול הפיננסי של העסק או החברה, עבור ביסוס יציבות ואיתנות של עסק כלכלי. כסף מזומן הוא למעשה חומר הדלק של כל חברה או עסק אשר מאפשר את פעילותה השוטפת, ולכן חשוב לנהל אותו בקפידה ובאחריות. בכתבה הבא נסביר בקצרה מהו תזרים מזומנים ומהי משמעותו עבור העסק, וכיצד בנוי דוח תזרים מזומנים.

ניהול תזרים מזומנים
ניהול תזרים מזומנים (צילום:shutterstock)

תזרים מזומנים - מה אומר המושג הזה בעצם?

המונח תזרים מזומנים מתייחס לכל תנועות המזומנים הקיימות בעסק, פנימה והחוצה, בזמן מוגדר. מדובר במושג קריטי לכל שלבי החיים של העסק- החל מהקמת העסק עד לפעילותו המתמשכת. חשוב לשים לב שקיים הבדל בין רווחיות עבור תזרים מזומנים חיובי. עסק יכול להיות רווחי אך בעל תזרים מזומנים שלילי (למשל במידה וצפויות לו הכנסות עתידיות גבוהות אך כרגע סכום הוצאות המזומן גבוה מסך הכנסותיו). ניתן לומר בפשטות שתזרים מזומנים מתייחס לכאן ועכשיו - כסף שנכנס או יוצא מחשבון הבנק, בעוד שרווחים חשבונאיים (או הערכת שווי החברה) מתייחסים לסך ההכנסות וההוצאות באופן מצטבר.

לניהול תזרים מזומנים מסודר חשיבות אדירה עבור יציבות העסק. המזומנים בעסק הנו המנוע של החברה, ובלעדיו לא יוכל להתקיים כראוי לאורך זמן. ניהול התזרים באופן נכון תורם לניהול הכספים בעסק שלך, ואפשר לומר שהוא בבחינת הכרח עבור קיום מצליח של עסק.

מהו דוח תזרים מזומנים ומה חשיבותו?

דוח תזרים מזומנים הוא חלק מכלל דוחות הכספיים שעסק צריך למלא. הוא נכתב עבור תקופת זמן מוגדרת (שנה, רבעון, חודש) ועל פי חוקי החשבונאות המקובלים. דוח זה מציג את כל תנועת הכסף המזומן שנעשה בתקופה שהוגדרה.

התקבולים והתשלומים אמנם לא משפיעים בצורה ישירה ועכשווית למצבו הנוכחי של העסק אך יש חשיבות רבה בתכנון צעדיו לאורך זמן על מנת להציף ולאבחן בעיות במידה ויהיו בעתיד.

נחלק את תנועת תזרים המזומנים לשלוש קבוצות:

  1. מזומנים ששימשו לפעילות שוטפת
  2. מזומנים ששימשו להשקעה
  3. מזומנים ששימשו לפעילות מימון

הפעילות השוטפת מתייחסת לכלל הפעילויות שנעשו למען ייצור ההכנסות ומפורטים בה למשל סעיפים כגון עלויות כוח אדם, אחזקת מבנה וכו'. תחת קטגורית ההשקעה נכנסים השקעות ונכסים אשר משמשים לטווח ארוך, כגון רכישת מכונה המייצרת אשר ההכנסות או ההוצאות שלהם אינן שוטפות. פעילות המימון מתייחסת לתנועות ההון ולהלוואות שונות המתחלקת לשני חלקים.

לדוח זה משמעות כלכלית גדולה מאין כמותה. הוא מסייע באיתור בעיות נזילות ובניתוח מצבה הפיננסי של החברה. חשוב לערוך אותו באופן מקצועי ומומלץ להיעזר ברואה חשבון על מנת להכינו. במידה והדוח מציף בעיות כלכליות שונות, רצוי להשתמש בשירותי ייעוץ עסקי פיננסי על מנת לפתור אותן.

תקבולים הגדרה:

תקבולים זו הגדרה לתזרים כלכלי של העסק שקיבל במהלך הפעילות השוטפת העסקית בעסק כספים מהשקעות חיצוניות שונות או מהלוואות.

תשלומים הגדרה:

תשלומים זו הגדרה להוצאות כספיות שיצאו מקופת העסק לספקים, שכירות שכר עובדים וכו', כתמורה לפעילות העסקית השוטפת או גם בעבור הוצאות שאינן שוטפות כמו רכישת ציוד ופירעון הלוואות.

אז מהו למעשה ניהול תזרים מזומנים נכון לעסק?

ניהול עסק הוא דבר מורכב מאין כמותו הדורש התעמקות בהיבטים רבים ושונים. לצד ההתמחות בדבר השירותים שהעסק מציע, נדרשים עוד דברים רבים וביניהם ניהול נכון של הפן החשבונאי. ניהול תזרים מזומנים חיובי הוא כלי חשוב מאין כמותו לחיי החברה, וקיימות מגוון דרכים על מנת להשיגו. במידה וקיימים קשיים בכך, זו לא בושה לפנות לעזרה פיננסית מקצועית, ומומלץ מאוד להשתמש ברואה חשבון איכותי שיוביל אתכם כל הדרך אל התזרים החיובי.

למה כדאי ניהול תזרים מזומנים אצל רואה חשבון טל שיבר?

ניתן למצוא גם ברשת החיפוש מגוון פתרונות עבור ניהול נכון של התזרים בעסק שלך. כידוע הפתרונות רחבים הכוללים שימוש בתוכנות חיצוניות לניהול תזרים מזומנים בעסק שמעניקות את הדרוש לעסק על מנת לנהל את התזרים בצורה נכונה ומבוקרת.

התוכנה כשמה כן היא בנויה בצורה נפלאה אך נוכל למצוא בה גם מגבלות עבודה ליצירת תזרים אפקטיבי וכרוכה בעלויות שימוש גבוהות. תוכנה לניהול תזרים מזומנים תדרוש מצד בעל העסק ומחלקת הנהלת החשבונות עבודה מסודרת ולכן לעיתים בעלי עסקים יקבלו תוצאות שגויות לעסק שלהם הן מבחינת הניהול של תוכנת תזרים והן מבחינת התוצאה הסופית שצריכה להתקבל.

רואה חשבון טל שיבר מעניק לבעלי עסקים רבים (חברות קטנות ובינוניות) שירותי ניהול תזרים מזומנים ע"י מומחה. בעזרת רואה חשבון לתזרים מזומנים נוכל לייצר ניהול תזרים מקצועי ומותאם במיוחד למידות העסק שלך. מהצד שלך אתה מעביר רק את מה שצריך וכל השאר הוא דואג לחשב בצורה מסודרת ולהנחות את העסק לניהול נכון ברמה הגבוהה ביותר! הגיע הזמן לחולל שינוי חיובי בעסק שלך. צלצלו 072-330-8308 או השאירו פרטים

לקבלת ייעוץ מקצועי חייגו 054-945-7011

    Call Now Button